Ціна земельного питання:заради 11 мільйонів міська рада збільшила для вінничан земельний податок в 10 раз

0 986

Вінничан вже другий місяць штормить від отриманих платіжок по сплаті земельного податку. Як депутат отримую багато звернень з цього приводу. І тому вживаю усіх заходів, щоб вплинути на ситуацію і повернути ставку до попереднього рівня.

І тут, як ви розумієте, недостатньо просто підписати петицію чи зібрати підписи містян. Тим більше, що це вже зроблено і відповіді від чиновників у стилі «сам дурак» ми вже з вами отримали.

Щоб остаточно розставити усі крапки над «і» в цьому питанні, я написала низку депутатських запитів.Наразі очікую відповіді від департаменту фінансів міської ради. А сьогодні разом з журналістами та активістами ми побували у податковій і частину відповідей для себе вже з’ясували.

Ділюсь інформацією для розуміння перспектив. 

«Ціна питання»: гаманець вінничан VS надходження в бюджет міста.

Кожен з нас вже оцінив “вольове” рішення чиновників з підняття плати за землю. Всі ми заплатили або ще заплатимо в 10 разів більший податок у порівнянні з минулим роком. І у когось ця сума виросла зі 150 грн до 1500, а в когось з 330 до 3300 грн.

При цьому дуже шкода, що доходи вінничан не виросли в 10 разів.

В цілому у Вінниці 13 тисяч землекористувачів. Це не тільки приватні домоволодіння. Є й ОСББ, для яких теж виросла плата за користування землею.

Тепер про бюджет міста.Чиновники нам розповідають, у т.ч. й у відповіді на електронну петицію, що підвищення необхідно було зробити, щоб збільшити надходження в бюджет міста.

Оцініть увесь цинізм ситуації.Знаєте, наскільки виросли надходження у бюджет міста зі збільшенням цього податку?

Правильно – у 10 разів. У 2018 році було 1,3 млн. грн., а в 2019 – 11 млн. грн.

І ми з вами розуміємо, що для бюджету міста з цифрою в майже 5 млрд. грн. – 10 млн. грн., які місто отримало, додатково залізши в гаманці своїх мешканців, це – крапля в морі. Більше того. Хочу нагадати, що тільки куб на в’їзді у Вінницю коштував міському бюджету близько 13 млн. грн., арка в парк – за 54 млн. грн., проспекти за 200-300 млн. грн. І це перелік можна продовжувати безкінечно. Хоча можна було зробити по-іншому. Достатньо не робити відверто корупційних трат з бюджету, і просто раціонально і чесно витрачати кошти з бюджету.

Крім того, щ одним важливим моментом є нормативно грошова оцінка землі у Вінниці. У місті  середня (базова) вартість 1 кв.м. земель міста – 290,80 грн/кв.м. Під час розрахунку податку також враховується  граничне значення зонального коефіцієнту Км2 від 0,54 до 2,49. Це означає, що деяким вінничанам будуть розраховувати податок від суми 290х0,5= 145 гривень а деяким – з 710 гривень. Тобто різниця у сумах розрахунку податку буде досить відчутною.

Але як на мене, ситуація з підвищенням земельного податку – це гарна ілюстрація ставлення нинішньої влади до своїх містян. Тому мусимо всі зробити висновки.  

Що можна зробити в цій ситуації?

Перспектив відмінити збільшений вдесятеро податок зовсім мало.

Давайте чесно подивимося правді в очі.Ми з вами живемо в правовій державі і мусимо діяти в межах закону. А Податковий кодекс чітко регламентує, що зміни до оподаткування можна вносити до 01 липня поточного року.Скажу простіше.«Заднім числом», за 2019 рік податок перерахувати неможливо.

На 2020 рік ставка податку залишилась така сама, як і в попередньому році. Тобто у 10 разів більшою. І зміни треба було вносити до 01 липня 2019 року.

Тому зараз ми маємо наступну ситуацію.

Навіть якщо на найближчій сесії Вінницької ради приймуть рішення про зменшення ставки земельного податку, воно буде стосуватися аж 2021 року. І тому в 2020 році вінничани знову отримають платіжки по землі такі самі як і в цьому році. Хіба що можуть тільки збільшитись у сторону коефіцієнту інфляції…

Я зараз щиро шкодую з того, що не змогла бути присутньою на тій сесії, яка прийняла то рішення про підвищення податку. Хоч якимось чином можна було б підняти це питання. Хоча будьмо відвертими – коли я підіймала питання, що у нас в місті найвищі ставки оподаткування для приватних підприємців І і ІІ груп, чи що вінницькі базари взагалі не платили за землю в бюджет міста… Хто на це реагував, окрім ботоферми міської ради? Обираємо депутатами людей емоційно – за красиві слова, чи роздачу якихось матеріальних благ, а потім шукаємо спосіб виправити ситуацію. Так і живемо…   

Але залишився ще один шанс.Нещодавно обрали новий склад парламенту. Можливо,якщо звернутись до нинішніх депутатів Верховної Ради з пропопзицією внесення змін до Податкового кодексу України і ми зможемо вплинути на ситуацію швидше. Потрібно лише змінити терміни внесення змін до розміру земельного податку. Якщо, звичайно, у них буде бажання розглядати таке рішення.

Авторка Ганна Давиденко, депутатка Вінницької міської ради

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Вінниччини".

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.

Головний редактор: Ірина Федорів