Закривають бібліотеки або оптимізація по-вінницьки 

2 285
 
Вінницьку обласну дитячу бібліотеку імені Франка виселять з центру міста. Раніше це мотивували необхідністю розширювати музей марки. Зараз прикриваються оптимізацією.
Відтак під оптимізацію потрапляють й інші обласні бібліотеки. Дитячу бібліотеку планують перевести у приміщення медичної, а медичну — об’єднати з бібліотекою імені Тімірязєва.
Думки депутатів різняться, одні кажуть не можна перевозити цінні книги інші, що буде значна економія обласного бюджету. На сайті Вінницької обласної ради 22 січня з’явився проект рішення “Про організацію роботи бібліотек”.
Проект рішення з’явився на сайті Вінницької облради в день засідання депутатської комісії з питань регулювання комунальної власності та приватизації.  Члени комісії додатково не вивчали питання і підтримали такий проект.
“Я вважаю, що таке рішення не можна приймати на швидку. Треба створити депутатську робочу групу, вивчити це питання,запросити експертів, виїхати на місце”, – розповідає  обласний депутат від Батьківщини Владислав Рой, який був присутнім на комісії
“Медичну бібіліотеку переселяють у Тімірязевку але на засіданні я не почув відповіді чи є площі у бібліотеці Тімірязєва де розмістити фонди медичної бібіліотеки чи можна перевозити данні фонди чи під час перевезення щось не пропаде? Медична бібілотека створена ще у 1933 році , де зберігаються ще дореволюційні видання, якщо вони десь зникнуть під час перевезення , хто буде нести відповідальність і чи взагалі можна їх перевозити?!” – запитує депутат.
За данними Вінницької наукової медичної бібліотеки у них зберігається більше 2 000 рарітетних наукових примірників.
 
А ось депутат Юрій Яремчук, який проголосував за переїзд бібліотек,  вважає, що непотрібно платити за оренду міській раді, якщо у області є свої приміщення під бібліотеку:

“У нас є багато власного майна а ми орендуємо у міста… Бібліотека переіжджає на Л. Толстого замість Вінницької обласної медичної бібліотеки. А медична в Тімірязєва. У бібліотеці Тимірязєва є відділ освіти, відділ техніки буде ще один відділ медичний, так як колись було. Перше, це економія в 6 мільйонів двісті. По-друге, міськрада забирає своє приміщення, за яке ми платимо 20 тисяч гривень на місяць. 700 кв.м. де є бібліотека Франка – це власність міста . А це приміщення планується віддати Капусті для продовження готельно-ресторанного комплексу «Франція». Крім того , ми віддаємо місту  назад приміщення бібліотеки на Оліємасложиркомбінаті”.

Депутат розповідає про небезпеку через велике навантаження стелажів:

“В бібліотеці І. Франка  книжний фонд 140 тисяч. Там старе приміщення, дранка, там може потолок обвалитись. Крім того І. Франка пропускає не більше 3 класів у приміщення. Через це ми і ресепшн поставили, щоб більше трьох класів не заходило”.

Також Юрій Яремчук повідомив, що в подальшому планується об’єднання музеїв і навчальних закладів

В той же час директорка Вінницької обласної наукової медичної бібліотеки  Галина Берладин дивується, що ні її ні колектив ніхто не попередив про об’єднання:

“Ніхто офіційно, я була в Управлінні культури, воно ще не було готове. Тут ніде не прописані ті гарантії, де має бути медична бібліотека, яка приєднується, наче її вже не має. Наче немає ніяких ресурсів, наче в неї немає ніяких категорій якості, які характеризують її як цінну структуру, щось таке, чого варто було б зберегти. Тут немає нічого. Нам так сьогодні Яремчук і не пояснив, що він мав на увазі з формулюванням цієї тези: «Вилучити у Вінницької обласної наукової медичної бібліотеки з постійного користування земельну ділянку одну і другу, з оперативного управління – майно,  не частину майна, майно. Значить повністю все. В тому числі будівлю, розташовану за адресою Толстого 11, книжковий фонд, не частину фонду, а книжковий фонд, та передати їх комунальному закладу Вінницька обласна бібліотека для дітей  та юнацтва імені Франка».

Директорка зауважує, що вони не зможуть організувати роботу у відділі обласної наукової бібліотеки, так як організовано у них зараз.

“В нас може приїхати на швидкій допомозі лікар, за 5 хвилин отримати інформацію і книгу, і поїхати, швидка допомога не буде затримуватись. В Тімірязівці ми не зможемо цього організувати. У нас в минулому році 1177 лікарів з районів опрацювали наші книги. У мене сьогодні активний фонд читального залу знаходиться це на 10 стелажах семиполичних, на яких книги з 2000 року, це без журналів ,”- додає директорка.

Депутатка від “Батьківщини” Анна Давиденко наголошує, що європейський досвід має зовсім інший підхід:

“Тут прикладом  є Швеція – країна з одним з найвищих рівнів соціального забезпечення своїх громадян у світі. І шведи, до речі, напряму пов’язують економічній розвиток країни із рівнем освіченості населення. Саме Муніципальна  бібліотека стала першим місцем, яке мені з гордістю показала мій ментор Anna Sibinska“.

“Сьогодні Муніципальна бібліотека – найбільш відвідуване культурне місце у Гетебурзі. Понад мільйон відвідувачів щороку. Це не тільки місце для збереження сотен тисяч примірників книг, журналів, газет, аудіо-книг, компакт-дисків, тощо. Сьогодні міська бібліотека – це місце для спілкування, свого роду – простір коворкінгу. Тут відбуваються різноманітні виставки, лекції, зустрічі з письменниками. Я двічі була в цій бібліотеці і двічі особисто стала свідком таких зустрічей з авторами книг. Шведи замість барів і дискотек ідуть увечері в бібліотеку. Це інша культура, інші пріоритети, інші цінності”- додає депутатка.
Новину про закриття бібліотеки коментують у соцмережі.

«Мені дуже прикро, що у вас так відбувається, – пише на  сторінці  Ганни Давиденко у Facebook Голова Центральної ради міста Гетеборг Анна Сібінскі. – “Це – неправильний шлях. Бібліотеки у Швеціі відіграли ключову роль у підвищенні загального рівня освіченості населення».

На сьогодні у Гетеборзі близько 25 бібліотек.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Вінниччини".

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.

Головний редактор: Ірина Федорів