Німецькі історики цікавляться знищенням вінницьких псіхічнохворих

0 383

Під час другої світової війни у Вінниці в психіатричній клініці нацисти знищили понад 1 500 психічнохворих. Документи клініки 1939-1945 років були посипані дустом в обласному архіві і ніким не вивчались.

Цю тему досліджують викладачі та студенти історики Вінницького педагогічного університету ім. М. Коцюбинського. Вони також цікавляться іншими “забутими” жертвами  ІІ Світової війни: радянськими військовополоненими, які знаходились на території м. Вінниці у таборі Шталаг 329.

Кошти на дослідження надали німецькі донори та Вінницька ОДА.

У рамках цього проекту у Вінницю два тижні тому приїжджали німецькі історики а тепер  українська проектна група приїхала на тиждень до Берліну вивчати сучасні методи роботи над культурою пам’яті ІІ світової війни. Під час поїздки українців запросили до приватної бібіліотеки, яка збирає інформацію про злочини нацистів.

Тут є дані щодо вбивства пацієнтів.

Один з меценатів викупив чотири квартири, переобладнав їх під бібліотку і фінансує роботу в архівах по пошук та купівлю літератури, яка пов’язана з подіями ІІ світової війни.

Бібліотека майже сформована і почне працювати у наступному році. Крім книг, тут є навіть платівки з піснями, які слухав Адольф Гітлер а також десятки томів оцифрованих судових справ процесів проти нацистів.

Роберт Парцер, який є керівником цього приватного зібрання, більше трьох годин спілкувався з студентами та викладачами істориками Вінницького педагогічного університету ім. Коцюбинського.

Він зауважив, що німецьким університетам будуть беззаперечно цікаві дослідження, які провів університет щодо знищення психічнохворих у Вінниці і що це може стати початком великого спільного проекту українського і німецького університетів. І що по цій темі по Україні у них майже немає досліджень та літератури.

“Наш проект фінансується в основному німецькою стороною, частину грошей в рамках обласного конкурсу виділяє Вінницька одбасна адміністрація, -розповідає Ігор Басюк  керівник громадської організації “Народний Мадан Вінниччини”.

Саме ця ГО отримала грант на дослідження вінницької трагедії знищення понад 1500 психічно хворих пацієнтів у Вінницькій обласній психоневрологічній лікарні.

“Я не бачив, щоб в Україні хтось з приватних осіб цікавився такими дослідженнями і навіть більше того, вкладав гроші з спеціалізовану бібліотеку. А це наша історія і наша пам’ять.Ми стільки всього ще не знаємо з нашого минулого. Дуже вдячні нашому університету, що він погодився бути партнером в нашому проекті і займається дослідженням цієї теми. І маємо надію в майбутньому за допомогою німецьких колег знайти партнерів по дослідженню в Німеччині “, – додає Басюк.

З початку цього року в рамках проекту викладачами-істориками  Вінницького педагогічного університету були опрацьовані усі документи, які знаходились в архіві та зроблено їх аналіз. Усі результати будуть розміщені на переносній виставці, яка буде створена після закінчення проекту

Авторка: Таїса Гайда – координаторка Автомайдану в м. Вінниця

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Вінниччини".

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.

Головний редактор: Ірина Федорів