Громади Віннниччини страйкують: залишають 1 лікарню на 3-4 райони

0 455

Тисячі людей в Шаргороді, Іллінцях та Козятині вийшли на майдан. Люди в районах проти медреформи.

Зараз створюють госпітальні округи, згідно з постановою Кабміну. Одна лікарня інтенсивного лікування має обслуговувати не менше 120 тисяч населення. Тому вийшло так, що для Іллінецького району лікарня опинилася за 60 кілометрів в Тульчині. Інтенсивне лікування треба людям з інсультом, апендицитом, передчасними пологами і тепер пацієнтів мають везти за 60 кілометрів по вбитій дорозі.

Місцеві мешканці нарікають, що в тяжкому стані пацієнти будуть долати цю відстань по бездоріжжю понад 1,5-2 години.

“Друга ситуація, коли, наприклад, елементарне питання. Приходять в Іллінецьку лікарню важкі хворі – їх направляють на Вінницю. Якщо сьогодні їх направити на Тульчин – то сенсу в тому немає, тому що в Тульчині такі самі за освітою і кількістю проведених операцій лікарі, які знаходяться в Іллінцях. Якщо дивитися на кількість пологів, то в Іллінцях народжують більше, ніж в Тульчині,” – розповідає активіст з Іллінців.

Фото – акція протесту в Шаргороді

У постанові Кабміну передбачено, що центром госпітального округу визначається населений пункт, як правило, місто з населенням понад 40 тис. осіб, в якому розміщена багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування другого рівня. Ось дані Держкомстату, які дають уявлення про кількість населення. Показник у 40 тисяч долає лише Вінниця.

Аби прояснити ситуацію, “Громада Вінниччини” звернулася до Ярослава Хребтія – голови  постійної комісії обласної Ради з питань охорони здоров’я.  Він наголошує, що єдине, що може комісія та облрада – це звернутися до Кабміну та Міністерства охорони здоров’я, щоб  переглянули інструкцію та розподіл госпітальних округів:

“Це попередній розподіл на округи. І такий поділ покликаний оптимізувати розподіл коштів  у лікарнях. Але  питання потрібно вивчати , тому ми плануємо поспілкуватись з керівником департаменту  і з колегами. Будемо вивчати і доїзд до лікарень і статистику  районів і позицію громади . Бо поки ще не маємо статистики по пацієнтам,  по кількості ліжок не можна прийняти рішення. По Шаргороду уже звернулись колеги щодо визначення центру госпітального округа у Могилів-Подільському, але я думаю,  основним критерієм було те, що у Могилів-Подільському  потужна лікарня. Але хочу зауважити, що у  нас будуть громадські слухання в наступному місяці  по  попередній реформі МОЗ  і  проаналізувати її результати  і можливо включимо питання про поділ на госпітальні округи. ,” – говорить Хребтій.

У Департаменті охорони здоров’я Вінницької ОДА  нам повідомили, що 26 січня  о 16:00 годині планується спільна нарада  Департаменту та депутатів Вінницької обласної ради, де мають розглянути саме питання формування госпітальних округів.

Про що йдеться в постанові Кабміну?

Для тих, хто не знайомий з постановою, наголошую, що там прописана низка факторів, які впливають на формування центрів госпітальних округів та їхніх меж.

Тобто , для ефективного визначення центрів госпітальних округів, треба промоніторити  відвідуваність пацієнтів у розрізі  з яких населених пунктів які лікарні люди найчастіше відвідують і  тільки тоді , оперуючи фактами визначати центри госпітальних округів. Щодо лікарень, в Постанові чітко прописано кількість пацієнтів, які будуть обслуговуватись у лікарнях.

Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування першого рівня повинна забезпечувати надання медичної допомоги не менш як 120 тис. осіб ( багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування першого рівня — заклад охорони здоров’я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги та екстреної медичної допомоги населенню у разі виникнення патологічних станів, що загрожують життю, та потерпілим під час надзвичайних ситуацій).

Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування другого рівня повинна забезпечувати надання медичної допомоги не менш як 200 тис. осіб ( заклад охорони здоров’я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги в умовах цілодобового стаціонару, денного стаціонару або амбулаторних умовах населенню у гострому стані захворювання або з хронічними захворюваннями, що потребують інтенсивного лікування та догляду, з обов’язковою наявністю відділень екстреної (невідкладної) медичної допомоги;)

Якщо ми подивимось чисельність населення по районах, то побачимо , що ні в одному з районів області не вистачає населення навіть на лікарню інтенсивного лікування  первинного рівня. Хоча слід зауважити, що в райони, в яких відбулись протести через інформацію, пов’язану із закриттям лікарень , як  Козятинський ( 42 000 населення) та Шаргородський ( 60 000) – одні з найбільших у області. Тому , логічно спрогнозувати, що це останні в списку лікарень, які потрібно оптимізувати чи закрити.

Райони Чисельність населення
Барський 55033
Бершадський 64134
Вінницький 75490
Гайсинський 60124
Жмеринський 36909
Іллінецький 39186
Козятинський 42275
Калинівський 60385
Крижопільский 36112
Липовецький 40472
Літинський 37879
Могилів-Подільський 35429
Мурованокуриловецький 28304
Немирівський 52441
Оратівський 23585
Піщанський 22547
Погребищенський 33029
Теплицький 31185
Томашпільський 35739
Тростянецький 38121
Тиврівський 44259
Хмельницький 39514
Чернівецький 23995
Чечельницький 23463
Шаргородський 60005
Ямпільський 42974

У той же час у постанові чітко прописано, що зона обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю прибуття до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування, що не повинно перевищувати 60 хвилин, та повинна бути еквівалентна радіусу зони обслуговування 60 кілометрів за умови наявності доріг з твердим покриттям. Тому у самій постанові  протиріччя: з одного боку за кількістю пацієнтів потрібно об’єднувати три – чотири райони , з іншого тоді відстань до лікарень складе більш як 60 км чи відповідно 60 хв по дорозі з твердим покриттям.

Нагадаємо , що у  Вінницькій області департамент охорони здоров’я пропонує розділити область на три госпітальних округи (загальна чисельність населення області 1625367 осіб) в той же час як департамент охорони здоров’я Львівської пропонує для зручності населення аж 10 таких госпітальних округів  ( 2 536 326 осіб).

Нагадаю, що у 2011 році  у Дніпропетровській, Донецькій, Вінницькій областях та в Києві уже намагались реформувати медицину. В трьохобластях стартувала пілотна ініціатива, що повинна була  реформувати  первинну та екстрену медичну допомогу  а також запровадити  механізм перенаправлення до закладів вторинної та третинної ланки. Однак якісну оцінку пілотних ініціатив 2011-2014 рр. так і не провели  через відсутність контролю виконання проекту, моніторингу його продуктивності і збору реальних даних щодо якості надання послуг, ефективності, охоплення, і т.д

Авторка: Таїсія Гайда – координаторка Автомайдану у Вінниці

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Вінниччини".

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.

Головний редактор: Ірина Федорів