Що вигідніше для шкіл Вінниччини: Windows, Linux чи ФОП депутата Власюка?

0 289

Депутат облради від “Самопомочі” ФОП Власюк постачав для відділу ОС Microsoft WinPro. У накладних за квітень ціна 4500 грн. Вже в травні ту саму систему депутат продав за ціною 3811,5 грн. Про це пише у Facebook голова регламентної комісії, яка повинна запобігати корупції та зловживанням з боку депутатів Андрій Вигонюк (“Свобода”).

%d0%b2%d1%96%d0%bd%d0%b4%d0%b0-%d0%b2%d1%96%d0%b4-%d0%b2%d0%bb%d0%b0%d1%81%d1%8e%d0%ba%d0%b0

Як  переконує “свободівець” Вигонюк, у віницькому роздрібному магазині ліцензійну операційну систему Windows (education) можна придбати за 2300 грн.

%d0%b2%d1%96%d0%bd%d0%b4%d0%b0-%d0%b2%d1%96%d0%b4-%d0%b2%d0%b8%d0%b3%d0%be%d0%bd%d1%8e%d0%ba%d0%b0

Редакція “Громади Вінниччини” вирішила з’ясувати, чи обов’язково було відділам освіти низки райдержадміністрацій закуповувати програмне забезпечення в підприємців-посередників, і чи можна було отримати операційну систему безпосередньо в компанії-розробника.

Виявилося, що для шкіл компанія Microsoft Ukraine передбачає навіть можливість отримання безкоштовної операційної системи “Windows 10 Освіта”.

%d0%bc%d0%b0%d0%b9%d0%ba%d1%80%d0%be%d1%81%d0%be%d1%84%d1%82-%d1%83%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%97%d0%bd%d0%b0

На офіційній сторінці компанії йдеться про те, що школи можуть користуватися безкоштовними продуктами й послугами, ліцензіями та спеціальними пропозиціями.

%d0%bc%d0%b0%d0%b9%d0%ba%d1%80%d0%be%d1%81%d0%be%d1%84%d1%82-%d0%b2%d1%96%d0%bd%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%b7-%d0%be%d1%81%d0%b2%d1%96%d1%82%d0%b0

Олена Гавінська з компанії Microsoft Ukraine запевняє, що за умови підписання національної угоди в рамках Меморандуму з Міносвіти за програмою “Формуй майбутнє” програмне забезпечення для шкіл може бути закуплене країною зі знижкою до 90% вартості.

Як виявилося, у вінницькій фізико-математичній гімназії №17 діти навчаються на комп’ютерах, на які програмне забезпечення було встановлено безкоштовно від компанії Microsoft.

Викладач інформатики Юрій Якович Пасіхов розповідає, що для отримання безкоштовних ліцензій довелося потрудитися, адже школа має відповідати низці вимог і в першу чергу повинна мати достатньо годин у програмі для вивчення інформатики.

“У нас поглиблене вивчення інформатики. Весь обсяг годин, який ми вивчаємо предмет, у нас достатній. А ми пройшли всю ту сертифікацію, яка взагалі-то передбачена для вищих навчальних закладів, що готують фахівців у IT-сфері. Свого часу ми пройшли цю сертифікацію, наша підписка діяла два роки до листопада 2016 року (ось буквально недавно закінчилася) і на все те, що випущено до листопада 2016 року у нас видані відповідні ключі (по 500 ключів на кожен продукт) й є можливість завантажити. На нове вже, на жаль, немає. Зараз я пробую відновити”, – розповідає викладач.

%d0%bf%d0%b0%d1%81%d1%96%d1%85%d0%be%d0%b2
За словами викладача, відділи освіти вимушені купувати ліцензійне забезпечення, щоб не ставити вчителів у таке становище, коли в них може виникнути спокуса поставити піратський софт.

“Якщо вони купили комп’ютери для шкіл, то вони вимушені – законодавство їх зобов’язує – купити програмне забезпечення. Не має права орган влади купувати в школу комп’ютери без програмного забезпечення, бо вони тоді вчителів ставлять під необхідність порушення законодавства”, – розповідає вчитель інформатики.

Юрій Пасіхов вважає, що в області немає жодної школи, крім ФМГ №17, яка б могла отримати ліцензійне програмне забезпечення від Microsoft безкоштовно.

“У нас у Вінницькій області я не знаю жодної школи, крім нашої, яка може таким способом пройти всю сертифікацію, тому що жодний навчальний план жодного закладу не передбачає такої кількості годин. Там треба мати мало не 200 годин в навчальному плані з програмування”, – підсумовує вчитель інформатики Юрій Пасіхов.

Щоправда, вчитель каже, що інші школи знаходять вихід з такого становища, встановлюючи операційні системи на базі Linux.

“Тут є ще один варіант для шкіл – можна використовувати безкоштовне програмне забезпечення Linux, і ми теж вимушені на це йти, якщо немає ліцензії. З Linux чудово працювати. Шкільні програми зараз не вказують на те чи інше програмне забезпечення, вони вказують додатки по функціоналу, а не по назві й не по розробнику. У 2012 році в нас була партія гуманітарних комп’ютерів з Китаю. Вони були поставлені з їхнім безкоштовним програмним забезпеченням, причому локалізованим… – все працює, без усяких проблем. І коли школа розказує, що нема операційних систем – то Linux є виходом”, – переконує Юрій Пасіхов.

%d0%bb%d1%96%d1%86%d0%b5%d0%b9-7

“Громада Вінниччини” звернулася по коментар до вчиеля інформатики ліцею №7 Юрія Васильовича Сташка.  

Вчитель інформатики Юрій Сташко розповів, що в школі є комп’ютери і з Windows і з Linux.
%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%88%d0%ba%d0%be-%d1%8e%d1%80%d1%96%d0%b9“Там, де є ліцензія, де ми купували разом з ліцензією – там стоять ті операційні системи, які в ліцензії заявлені. Там, де немає ліцензії, ми поставили операційні системи з відкритим кодом. У мене, наприклад, зараз стоїть операційна система Linux Ubuntu з графічною оболонкою Unity, і під неї все програмне забезпечення з відкритим кодом”, – каже Юрій Сташко.

На запитання, чи є складнощі з навчанням дітей на Linux, Юрій Васильович переконує, що немає, і навпаки, що більше різних систем учні будуть знати, то краще.

“Якщо для навчальних цілей, то ніяких труднощів узагалі немає. Я думаю, що в нас більша проблема в тому, що всі вчаться працювати на одній операційній системі – оце більша проблема. Але в той же час діти самі працюють… у них вдома стоїть і Android, вони на MAC IOS працюють деколи – вони бачать, що операційних систем є багато і вона не одна. Якщо вони переходять з однієї операційної системи на іншу – це навпаки дуже добре. Набагато гірше, коли їх вчать і розказують, що для того, щоб зробити “оте і оте” – треба натиснути “оту і оту” кнопку. Це називається кнопкодавство. А коли вони знають, що їм треба зробити – є якісь об’єкти і виконати дії над об’єктами, то яка різниця, в якому програмному забезпеченні вони це роблять? Вони це виконують нормально”, – розповідає вчитель інформатики ліцею №7.

Прес-служба “Самопомочі” повідомила, що перевірка закупівлі відділами освіти оргтехніки для шкіл у ФОПа Власюка закінчиться 6 грудня, і після неї партія зможе зробити якісь висновки.

%d0%b2%d1%96%d0%b4%d0%bf%d0%be%d0%b2%d1%96%d0%b4%d1%8c-%d1%81%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%bf%d0%be%d0%bc%d0%be%d1%87%d1%96

Попередньо, судячи з відповіді “Самопомочі”, партія не вбачає жодних корупційних ознак в тому, що депутат облради без проведення тендерів став постачальником оргтехніки для шкіл віддалених від його округу районів області. Більше того, партія наводить у відповіді Експерний висновок Вінницької торгово-промислової палати, виконаний експертом-оцінювачем Г.В.Зобніним на замовлення не самого депутата Власюка, а його батька теж ФОПа – Власюка Василя Трохимовича, у якому йдеться, що згадана операційна система Windows може коштувати від 4000 до 5000 грн.

Нагадаємо, “Громада Вінниччини” й Громадський рух ЧЕСНО вже писали про закупівлі відділами освіти кількох райдержадміністрацій оргтехніки та програмного забезпечення для шкіл районів області в депутата облради від “Самопомочі” Євгена Власюка.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Вінниччини".

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.

Головний редактор: Ірина Федорів