Чому влада Вінниці хоче, щоб “Щедрик” замовк

0 324

Фільми “Гарі Поттер”, “Один вдома”, “Міцний горішок”, “Сімейка Адамсів”, мультфільм “Сімпсони” та ще десятки інших кінохітів використовують мелодію Миколи Леонтовича “Щедрик”. Цього року виповнюється 100 років з моменту першого офіційного  виконання цієї мелодії. Саме тому ми вважали, що до цієї річниці нам треба встигнути реалізувати важливий культурний проект.

Леонтович народився і раннє дитинство провів саме на Вінниччині. Тут отримав свою освіту. Певний час всесвітньо відомий композитор тут викладав.

У Вінниці тепер є училище культури та мистецтв імені Леонтовича. Є також музей. Бюст Леонтовича встановлений у нашому місті на алеї відомих земляків.

Результат пошуку зображень за запитом "Леонтович пам'ятник Вінниця"

Але традиційні пам’ятники не можуть привернути такої уваги, як творчі ідеї, які переосмислюють твори митців. Громада досі не має інтерактивного пам’ятника “Щедрика”, який увіковічнили у своїх культурах найрозвиненіші країни. Саме такий пам’ятник привернув би увагу туристів.  Майже три роки тому у нас з товаришем виникла ідея створити такий пам’ятника для вінничан.  Ми для цього навіть створили окрему сторінку в Facebook.

Я швидко розробив концепцію , презентацію, кілька  малюнків.

%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d1%96%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%96

Зважте, у кліпі Олега Скрипки на пісню “Щедрик” образ різдвяної кулі теж використовується.

А потім почалась совкова реальність. Спочатку ідею сплагіатили і перенесли на периферію на батьківщину Леонтовича за сто кілометрів

Тоді почалось. Громада почала обговорювати цю ідею.До неї вже доєдналося майже півтисячі людей.

Ми почали пропрацьовувати детальний план, той який потребував немалого фінансування, але для міста майже з трьохмільярдним річним бюджетом цілком реальний. Тому ми очікували підтримки міста . Це мало б стати родзинкою Вінниці, яка за 2015 рік від туристичного збору заледве більше 140 тисяч гривень. Для порівняння Львів і Одеса заробили по 2,5 мільйони за цей же період.

Ідея нібито сподобалась меру. Нас зібрали, мене запросили волею доброго самаритянина і ми протягом дох годин обговорювали цю ідею. Ми виклали усі козирі : перейменувати Центральний парк з Горького на Леонтовича , статую Горького демонтувати та перенести , перенести бюст Леонтовича до училища, яке носить його ім’я, напроти фонтану в парку (там де немає поховань розстріляних НКВС українців) організувати павільйон Щедрик. А в реконструйованому  Літньому театрі або коло нього влаштувати щорічне виконання  хорової пісні… та ще багато чого пропонували.

А потім почалась совкова реальність. Спочатку ідею сплагіатили, принаймні це виплило в приватних розмовах. І її вона й далі залишається на периферії – батьківщині Леонтовича за сто кіломентрів від обласного центру в маленьке село, де вже освоїли понад мільйон гривень і зробили “Щедрику” пам’ятний знак.

Я не проти пам’ятниців у селах і селищах, але потенційно більше шансів у туристів побачити це у Вінниці. Тим більше, що кошти є. Навколо Центрального парку вирішили побудувати паркан. Спочатку за 2, 2 мільйони потім за 4, 4 .

Після того як я у ФБі почав публікувати  матеріали про паркан навколо парку надійшов дзвінок з пропозицією замовкнути , бо в іншому випадку ніякого “Щедрика” не буде. І ось паркан таки буде, а проект Щедрик -ні. Залишаю громаді Вінниці ідею “Щедрика”. В групі Щедрик про нього є все.

До речі, Леонтович, коли приїхав у Вінницю, ним теж чиновники накидались, ніде його твори брати не хотіли.

Переспіви “Щедрика” набирають в YOUTUBE понад 50 мільйонів переглядів. Про чиновників часів Леонтовича ніхто й не згадує.  Очевидно, це якесь прокляття українців – недолугі чиновники. Це дім, де провів дитинство композитор.

%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d1%96%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%96

У влади Вінниці був і залишається шанс у історії з “Щедриком” та спадщиною Леонтовича зробити правильне, історичне рішення. Для цього треба лише політична воля.

%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d1%96%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%96Автор: Ігор Чепугов, дизайнер

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Вінниччини".

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.

Головний редактор: Ірина Федорів