Досвід Швеції : Чому потрібно заохочувати жінок йти в політику

0 189

Завтра США може обрати першу жінку-президента. Це може стати переламним моментом не лише для історії Америки, а й для всього світу. Оскільки зміни можуть настати в геополітичній площині, то Україна і наша громада має переглянути свої позиції щодо гендерних питань у політичній площині.

Я була у двотижневому відрядженні у Швеції. Там тривала програма “Місцеві політичні лідери – підтримка жінок у політиці”. У програмі взяли участь політики з 13 країн світу (Грузія, Індія, Індонезія, Македонія, Кенія, Намібія, Сербія, Південна Африка, Танзанія, Туреччина, Уганда, Замбія та Україна). Я була єдиним представником з України. Конкурс – 18 осіб на місце. Програма фінансується Шведським урядом і розрахована на 1,5 роки. Кожна учасниця протягом програми має свою наставницю у Швеції – жінку-мера.

%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d1%96%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%96

Чому для Європи такі необхідні жінки-політики?

Шведи упевнені у тому, що саме через залучення жінок у політику можна змінити на краще майбутнє багатьох країн. Це більша увага соціальному захисту людей, зменшення корупції, це більш демократичні процеси у суспільстві.  У цій країні відчутне зростання рівня життя почалося тоді, коли почала збільшуватися кількість жінок в органах влади усіх рівнів. Мені запам’яталась фраза, яку я почула від жінки-політика, мера одного з міст Швеції:

«Жінки-політики менш компромісні. Вони рідше йдуть на угоду зі своєю совістю. Цим ми і відрізняємось від чоловіків-політиків. Чоловіки між собою завжди можуть домовитись, роздаючи один одному т.з. “подарунки”. Тобто діють за принципом “ти – мені, я – тобі”. І часто це відбувається за рахунок простих людей. Зраджуються принципи порядності».

Чи має значення для виборця стать кандидата?

Зараз жінок у місцевому самоврядуванні Швеції 40%, і вони вважають, що це мало, потрібно 50/50. Для порівняння у Вінницькій міськраді зараз лише 16 % жінок. Тут варто наголосити,  що у виборців немає стереотипів, що жінка не може бути депутатом місцевої ради. Про це свідчать результати опитування.

%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d1%96%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%96

Для партій навіть ввели обов’язкову квоту: кандидатів-жінок має бути не менше 30 %. Це має стимулювати партії заохочувати і підтримувати жінок-кандидатів. Але на виборах 2015 року до цієї вимоги партії не ставилися більшою мірою серйозно.

Чому у Швеції жінки більш охоче йдуть в політику?

Шведи всіляко підвищують мотивацію жінок балотуватися і брати участь в місцевому самоврядуванні. А спочатку вони починали просто з кількісних показників. Потім кількість переросла в якість. Думаю, що ми теж маємо йти цим шляхом. На жінку в нашому суспільстві звалено стільки обов’язків, що далеко не кожна готова йти ще й у політику, у місцеву владу, у громадську роботу.

У Швеції жінка може працювати, а чоловік бути в декретній відпустці. Там це нормально. Приклад жінки – мера одного з міст Швеції. Коли ця пані вирішила балотуватися в мери, чоловік підтримав її, і після її перемоги на виборах звільнився з роботи і почав займатися дітьми і домом. А потім став фермером, обравши сезонний вид діяльності. Дружина брала відпустку саме тоді, коли він був прив’язаний до своє роботи, а потім він був вільний, а вона працювала. І діти їхні не страждала від відсутності уваги.

Чи багатьом людям у нас вистачить для цього сміливості, взаємоповаги, готовності щось змінювати в житті? Час покаже. Але зміни все ж починаються. І нам потрібно багато терпіння, мужності, працелюбства, уміння цінувати людські риси і професійність.

Де українські жінки-політики можуть навчатися?

Тенденція, як показує статистика у гендерному питанні в Україні, – висхідна, але жінки, як зазначалося вище, потребують додаткової мотивації, щоб брати на себе таку відповідальну місію, як робота у місцевому самоврядуванні.

%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d1%96%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%96

В Україні лише сусідня Хмельниччина вирвалася на загальнонаціональному рівні у порівнянні з Вінниччиною та іншими областями на перше місце за кількісними показниками. Найгірша ситуація на Одещині. Про це свідчать результати виборів до облрад.

%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d1%96%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%96

У нас гендерними питаннями в політиці переймаються NDI, Національний фонд розвитку демократії, Міністерство міжнародних справ Канади, уряд Швеції… Саме ці організації мотивують та навчають майбутніх та сучасних жінок-політиків. Є курси, які можна відвідувати. Якщо немає вільного часу, то є навіть відеокурси.

Для будь-якої спільноти жінки – це 50 % успіху. країнські жінки – це 50 % успіху України. І про це ніколи не можна забувати.

%d0%b1%d0%b5%d0%b7-%d1%96%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%96Авторка: Ганна Давиденко, депутатка Вінницької міської ради (“Батьківщина”)

Напишіть відгук

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Вінниччини".

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.

Головний редактор: Ірина Федорів